2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation Vård- och Omsorgsboende, Solbacken
Beskrivning: Tranemo kommun bygger ett nytt vård- och omsorgsboende i Länghem för att möta den växande äldrebefolkningens behov. Totalentreprenaden omfattar nybyggnation av 36 lägenheter samt verksamhetsdel med gemensamma ytor, kontor och storkök. Bygget inkluderar även teknik- och sprinklerrum, solceller, separat hus för avfallshantering samt reservkraft. Innergårdar och utemiljö anläggs också. Detaljer framgår av handlingar under AFB.32.
Intern identifierare: UPH/2025:76
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45215213 Byggnation av vårdhem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000