Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående offentliggörandeFörklaring:
Efter marknadsundersökning kan LiU konstatera att efterfrågat instrument endast kan tillhandahållas av en leverantör, Tecan Nordic AB.
Följande tekniska skäl utgör grund för att tillämpa upphandlingsförfarandet i 6 kap 14§ p.2 LOU:
2. UTRYMME I LOKALERNA
Centrifug ligger som option för att komplettera instrumentet. Detta på grund av att LiU inväntar svar från utredning om provsortering och centrifugering kommer att flyttas till automationsbanan eller om det ska skötas integrerat vid instrumentet. Ett krav från Laboratoriemedicin är att en centrifug integrerad i instrumentet inte får påverka utrymmet i lokalen, där maxbredd är 1,5 meter. Marknadsundersökningen visar att Tecan erbjuder en centrifug placerad under arbetsbordet med vertikal access vilket skulle få plats på den anvisade ytan, medan lösning från annan leverantör ger en totalbredd på drygt 2 meter.