2. Förfarande
Förfarande
Titel: TV-mäklartjänster
Beskrivning: Ramavtalet avser TV-tjänster att användas för offentlig visning i gemensamhetsutrymmen, till exempel äldreboenden, förskola, skola, gruppboenden där visningsrätt krävs. TV-tjänster avses också användas där man har växlande boenden i lägenhetsliknande utrymmen, till exempel utslussningsboenden, kvinnojourer, där abonnemangen tecknas av organisationsnummer där ingen visningsrätt krävs.
Intern identifierare: N050U25-307
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 92220000 Televisionstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 32324600 Digital-tv-boxar, 45232331 Arbeten som rör radio och TV
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Tv-mäklartjänster avseende Tv-tjänster, strömmad media och distribuerad visning för användning inom de fastigheter och verksamheter som den Avropande enheten anger. Upphandlingen avser ett samlat helhetsåtagande, där den antagna Leverantören i egenskap av Tv-mäklare ansvarar för att utreda varje verksamhets behov, analysera tekniska och användningsmässiga förutsättningar samt rekommendera en för respektive kund lämplig Tv-tjänst. Leverantören ska därefter tillse att den rekommenderade Tv-tjänsten kan realiseras i praktiken.
Intern identifierare: TV-mäklartjänster