Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal service och installation av gemensamma tvättstugor
Referensnummer: 19/160
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
MKB har för avsikt att knyta ramavtal med en leverantör för service och installation av gemensamma tvättstugor. Utöver tillkommer två leverantörer som antas som extra resurser. Som extra resurs kommer det inga löpande avrop. Som extra resurs står man först i kö att få frågan om att ersätta övriga ramavtalsleverantörer om; någon väljer att säga upp sitt avtal under avtalsperioden, beställaren häver ett avtal med någon ramavtalsleverantörer eller någon annan oförutsägbar händelse inträffar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen