646159-2022 - ResultatSverige-Huddinge: Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sprinkleranläggningar
Referensnummer: HS/2022:2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser planerat och avhjälpande underhåll, akuta åtgärder, installationer samt ombyggnader av sprinkleranläggningar och släcksystem inom beställarnas fastighetsbestånd.
Upphandlande myndigheter är Huddinge Samhällsfastigheter, Huge Bostäder och Huddinge kommun.
Kontrakt kommer att tilldelas två leverantörer med fast rangordning avseende del A - planerat och avhjälpande underhåll samt akuta åtgärder. För del B - installationer, kompletteringar och ombyggnationer är avropsformen förnyad konkurrensutsättning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44115500 Sprinklersystem, 45343200 Installation av brandbekämpningsutrustning, 45343230 Installation av sprinklersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter är Huddinge Samhällsfastigheter, Huge Bostäder och Huddinge kommun