646161-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Tekniska undersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stabilitets- och hållfasthetsprovning av stolpar och master
Referensnummer: TFN/2021:1392
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71335000 Tekniska undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar stabilitets- och hållfasthetsprovning av stolpar och master för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden.
Ramavtal avses att tecknas med en (1) leverantör, där samtliga villkor är fastställda.
Ramavtalsstart beräknas till februari/mars 2022.
Ramavtalet gäller under 24 månader från avtalstecknande. Kommunen har rätt att förlänga avtalet upp till 24 månader, dock minst 6 månader åt gången.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 480 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71335000 Tekniska undersökningar, 71356100 Tekniska kontroller, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 71632000 Teknisk provning, 71632200 Oförstörande provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: Stabilitets- och hållfasthetsprovning av stolpar och master
Omfattning: Successiva avrop och leveranser under ramavtalsperioden
Mängd: ca 1 870 000 SEK per år