646180-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital annonsbyrå
Referensnummer: 2-2604/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar stöd för annonsering i sociala medier,
planering, köp, optimering och anlays för SEM (sökordsannnonsering) för rekrytering av internationella studenter på en global marknad.
Upphandlingen riktar sig till professionella reklam- och mediebyråer (företag vars huvudverksamhet handlar om att skapa reklam och hjälpa andra företag med deras marknadsföring) med fokus på digital marknadsföring.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet (KI) inbjuder er härmed att lämna anbud avseende digital annonsering.
Bakgrund
Behovet och nivån av stöd för digital annonsering varierar stort inom KI, samt mellan olika månader och tid på året, nationellt såväl som internationellt. Avrop kan komma att ske inom hela organisationen.
Omfattning
Upphandlingen omfattar
stöd för annonsering i sociala medier
planering, köp, optimering och anlays för SEM (sökordsannnonsering) för rekrytering av internationella studenter på en global marknad
Samtliga kravställda tjänster ska kunna avropas i sin helhet eller separat, allteftersom behov uppstår.
Anbud kan endast lämnas på hela upphandlingen. KI avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
Optioner
Planering, köp, optimering och analys för SEM (utöver rekrytering av internationella studenter) samt displayannonsering.
Framtagning av kampanjinnehåll såsom text- och grafiskt material enligt KI:s grafiska profil. Detta inkluderar även paketering av befintligt material samt anpassning för kanal/annonsformat.
Observera att Leverantören inte har ensamrätt på dessa områden.