64628-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Askimviken – nybyggnad bostäder.
Referensnummer: 0103/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Framtiden Byggutveckling AB ansvarar för all nyproduktion av hyresrätter inom Framtidenkoncernen.
Detta uppdrag består av, att på totalentreprenad, bygga 5 punkthus om 6 våningar med 111 lägenheter, ett parkeringsgarage, ny tillfartsgata och vändplats samt arbeten med GC-väg.
Detta objekt kommer efter färdigställandet att överlämnas till Bostadsbolaget. Allmän platsmark överlämnas till Trafikkontoret.
Projektchef: Per Strand.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen