Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster Norrtälje sjukhus
Referensnummer: LOC 2023-0145
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arkitekttjänster avseende förstudie för modernisering och eventuell utökning av vårdlokaler på Norrtälje sjukhus.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Huvuduppdraget avser arkitekttjänster för förstudieskede.
Denna upphandling avser ett uppdrag som ska ledas och utföras av Uppdragsansvarig arkitekt. Under Uppdragsansvarig arkitekt ska Handläggande och Medverkande arkitekt arbeta efter behov i uppdraget.
Optioner finns för efterföljande skeden.