Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafiksäkerhetshandläggare för Hässleholmsdepån samt Spårvagnsdepån Lund
Referensnummer: 93600100-404285-39001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71317200 Hälso- och säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne ansvarar mot Transportstyrelsen, för det tekniska
godkännandet av Hässleholmsdepåns och Spårvagnsdepån i Lunds infrastruktur samt godkännandet som Infrastrukturförvaltare.
Dokument framtagna i samband med detta, utgör en grund för anlitad konsult ”Trafiksäkerhetshandläggre” att jobba vidare
utifrån.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster, 71317200 Hälso- och säkerhetstjänster, 98342000 Arbetsmiljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen