See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ledarstöd vid Luleå tekniska universitet 2024
Beskrivning: Ledarskap i universitetsvärlden är en balansakt mellan traditionella akademiska värden och ett behov av utvecklat och moget ledarskap. Med en välkomnande kultur som genomsyras av mod, närhet och tillit skapar vi utveckling och innovation. Organisationers kultur och värderingar blir allt viktigare för att rekrytera och behålla nya medarbetare och studenter från hela världen, men också för att klara av en allt snabbare utveckling, tuffare konkurrens och ökade krav på innovation. Mot denna bakgrund behöver LTU därför upphandla ett ramavtal med leverantörer som kan hjälpa oss att tillvara ta detta och utveckla chefer och medarbetare för att kunna bedriva en hållbar verksamhet som är under ständig utveckling.
Intern identifierare: LTU-4953-2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde A
Beskrivning: Program för medarbetare som i sin profession/specialistfunktion utövar ledarskap, utan att vara chefer
Intern identifierare: Delområde A
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde B
Beskrivning: Chefs- och ledarprogram i grupp.
Intern identifierare: Delområde B
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde C
Beskrivning: Akademisk karriärutveckling/Ledarskap inom akademin
Intern identifierare: Delområde C
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde D
Beskrivning: Handledningsstöd/coachning till medarbetare, chefer och grupper
Intern identifierare: Delområde D
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde E
Beskrivning: Externt stöd vid verksamhets- och organisationsutveckling, problemlösning, konflikthantering och andra områden som bidrar till att utveckla verksamheten, medarbetare och ledare vid Luleå tekniska universitet
Intern identifierare: Delområde E
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Delområde F
Beskrivning: Temainslag och faktautbildning som övriga ledarstöds- och utbildningsinsatser
Intern identifierare: Delområde F