646374-2021 - ResultatSverige-Kalmar: Databastjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rättsdatabastjänster
Referensnummer: 2021-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72320000 Databastjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att upphandla rättsdatabastjänster med syfte att tillgodose beställarens grundbehov av juridisk information.
Upphandlingen omfattar webbaserade juridiska databastjänster både som fullservicetjänst och som moduler, för att, inom ramen för de avropande verksamheterna, ge beställarens anställda lättillgänglig och sammanhållen relevant juridisk information.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48610000 Databassystem, 48612000 Databashanteringssystem, 48614000 Datainsamlingssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det kan t.ex. gälla juridisk information inom arbetsrätt och arbetsmiljö, associationsrätt, entreprenadrätt, fastighetsrätt, finansrätt, IT-rätt, immaterialrätt, kommunalrätt, konkurrensrätt, lagar inom skolområdet inklusive skolskjuts, miljörätt inklusive livsmedel, offentlig rätt, skadeståndsrätt, socialrätt inklusive äldre- och handikappomsorg och upphandlingsrätt.
Upphandlingen omfattar även s.k. övriga tjänster vilka framgår av punkt 1.3.9 Övriga tjänster under punkt 1.3 Kravspecifikation,
Användare av tjänsten hos beställaren finns på olika organisatoriska nivåer och olika befattningar i olika verksamheter med olika behov. Det innebär att några avtalsanvändare kommer att ha behov av en komplett och avancerad informationstjänst som sträcker sig över alla rättsområden medan andra avtalsanvändare endast kommer att ha behov av en avgränsad informationstjänst för sina specifika verksamhetsområden. Mellan dessa ytterligheter kan även finnas avtalsanvändare som har andra specifika behov.