64643-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Leksaker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lekmaterial
Referensnummer: KS 2017-00667
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37520000 Leksaker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser lekmaterial med pedagogisk tanke bakom utifrån aktuell läroplan.
Upphandlingen är uppdelad i tre delar:
Pedagogiskt lekmaterial.
Kreativt lekmaterial.
Förskolecyklar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37510000 Dockor, 37521000 Leksaksinstrument, 37523000 Pussel, 37524000 Spel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser lekmaterial.
Upphandlingen administreras av Växjö kommuns upphandlingsenhet. Ansvarig upphandlare är Maj Bjers, maj.bjers@vaxjo.se. Upphandlande myndigheter är Alvesta, Lessebo, Ljungby, Markaryd, Tingsryds, Uppvidinge, Växjö och Älmhults kommuner, För mer information hänvisas till respektive kommuns webb-plats.
En upphandlande myndighet får utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, se LOU 13 kap. 2§ eller 3§.
Brott.
Enligt LOU 13 kap. 1§ ska en upphandlande myndighet utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, om myndigheten genom kontroll enligt 15 kap. eller på annat sätt får kännedom om att leverantören enligt dom som vunnit laga kraft är dömd för brott som innefattar.
1. Deltagande i kriminell organisation
2. Bestickning
3. Bedrägeri
4. Penningtvätt eller finansiering av terrorism
5. Terroristbrott eller brott med anknytning till terroristverksamhet
6. Människohandel
Genom att svara ja försäkras på heder och samvete att anbudsgivaren eller dennes ställföreträdare inte är dömd för brott enligt 13 kap 1§ lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Ekonomisk kapacitet.
1. F-skatt
Leverantören skall senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt.
2. Underleverantörer
Punkterna ovan gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar.
3. Finansiell och ekonomisk ställning
Anbudsgivaren skall ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare skall ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om anbudsgivare har sämre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för anbudsgivare att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav.
Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter.
Utredning om en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning.
En upphandlande myndighet får begära utredning av en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning, se LOU 15 kap. § 10.
Teknisk förmåga och kapacitet.
Anbudsgivaren ska bifoga en kortfattad beskrivning av sin kapacitet att tillgodose upphandlande.
Myndighets behov under de förutsättningar som framgår av upphandlingsdokumentet.
Anbudsgivare ska ha erfarenhet av liknande uppdrag och redovisa två referenskunder till vilka leveranser sker av motsvarande karaktär. Dessa tjänster ska ha utförts under de senaste tre åren. Med motsvarande karaktär avses försäljning av lekmaterial till företag eller offentliga myndigheter i omfattning som motsvarar det som efterfrågas i detta upphandlingsdokument.
Rutiner för kvalitetssäkring.
Anbudsgivaren av de offererade produkterna ska redovisa rutiner för ett systematiskt kvalitetsarbete samt ha dokumenterade rutiner och instruktioner för att säkerställa:
•Att kraven på de offererade produkterna kontrolleras och uppfylls under avtalsperioden.
•Att dokumentation som styrker att kraven uppfylls finns tillgänglig.
•Att det finns en kontaktperson gentemot den upphandlande myndigheten.
För att säkerställa att ovanstående punkter efterlevs ska rutinerna och instruktionerna minst omfatta följande:
1. Organisation, kvalitetsansvarig, kontaktperson till den upphandlande myndigheten samt andra ansvariga personer och deras ansvarsområden.
2. Tillgång till den dokumentation som finns hos tillverkaren angående övervakning och uppföljning, som inkluderar rapportering och dokumentation av produktionsförändringar samt avvikelser.
3. Rapportering, dokumentation och hantering av reklamationer och klagomål på de offererade produkterna.
4. Spårbarhetsmärkning av produkterna.
5. Kontaktpersonens årliga rapportering av de ovanstående punkterna till den upphandlande myndigheten