6465-2020 - ResultatSverige-Skellefteå: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresmaskiner & hyra av TA
Referensnummer: UH-2019-149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun och Västerbottensteatern upphandlar hyresmaskiner & hyra av trafikanordningsmaterial för löpande avrop.
I denna upphandling benämns trafikanordningsmaterial som TA.
Detta är en delad upphandling där anbudslämnaren kan välja att lämna anbud på en eller båda två grupperna.
De två upphandlingsgrupperna är:
1)Hyresmaskiner
2)Hyra av trafikanordningsmaterial (TA)
Upphandlingen kommer att utmynna i ett rangordnat ramavtal där upphandlande myndigheterna kommer att teckna avtal med maximalt tre leverantörer inom respektive grupp. För projekt som beräknas överstiga 500 000 kr så kommer upphandlande myndighet att genomföra en förnyad konkurrensutsättning. Baserat på tidigare års inköpsvolymer uppskattas Skellefteå kommuns årliga inköp till ett värde av cirka 2 500 000 kr för båda grupperna tillsammans. Notera att detta blir ett ramavtal och inga volymer garanteras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Priser för hyresmaskiner
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Priser för trafikanordningsmaterial (TA)
Del nr: 2