See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Jord och fallskydd sand
Beskrivning: Inköp och leverans av jord, sand och fallskydd till kommunerna Falun, Avesta, Ludvika, Hedemora och Gagnef. Syftet med upphandlingen är att säkerställa tillgång till kvalitativa material för underhåll av parker, planteringar, lekplatser, sandlådor och badstränder. Upphandlingen är indelad i tre produktgrupper: JordFallskyddSand
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 14200000 Sand och lera
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Jord
Beskrivning: Olika typer av jord för olika ändamål, inklusive urnjord, perennjord, växtjord typ A och B, rabattjord och gräsmattejord. Produkterna ska vara rotogräsfria och uppfylla specifika krav på sammansättning och kvalitet.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93930:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 14210000 Grus, sand, krossad sten och ballast, 14211000 Sand, 14211100 Natursand, 14212400 Jord, 14212410 Matjord
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Fallskydd
Beskrivning: Sand avsedd för lekplatser, vilken ska uppfylla kraven enligt SS-EN 1177 och SS-EN 933-1, vara tvättad och testad för stötdämpande egenskaper.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93930:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Sand
Beskrivning: Natursand i olika fraktioner för bland annat sandlådor och badstränder, där krav på kornstorlek och egenskaper anges i kravspecifikationen.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93930:Lot:3