Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av tunganordningar till Trafikkontoret i Göteborg
Referensnummer: 01204/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34940000 Järnvägsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikkontoret ansvarar för ca 17 mil spårvagnsspår inkluderat c:a 240 växlar och 3300 kontaktledningsmaster inom Göteborgs stad. Upphandlingen syftar till att sluta ramavtal som ger trafikkontoret möjlighet att avropa tunganordningar med överenskomna avropstider och genom succesiva avrop. Trafikkontoret avser att teckna ramavtal med en leverantör.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34941000 Räler och tillbehör till dessa, 34941800 Spårväxlar, 34946120 Järnvägsmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen