646784-2023 - ResultatSverige-Linköping: Markanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering av miljonprogramsområde Ryd
Referensnummer: 23/93
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stångåstaden ska genomföra ROT av området Ryd i Linköping och kommer påbörja arbetet i området som benämns Område 26 med fastigheterna Ostformen 1, 2, 3 och 4. Projektet omfattar totalt 240 lägenheter inklusive markarbeten. Projektet upphandlas som en totalentreprenad med strategisk partnering som arbetsform.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45231110 Rörläggningsarbete, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen