646791-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Röntgenapparatur
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
G-Stativ
Referensnummer: FSN 2023-0181
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Stockholm avser att ingå ett ramavtal för biplanar genomlysning så kallat G-stativ.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser utrustning för Biplanar-genomlysning s.k. G-stativ. Utrustningen kommer att användas inom ortopediska och traumatiska operationer (samtidig genomlysning i exakt 90 grader och i två plan under ortopediska traumaoperationer i nedre extremiteterna).
Utrustningen ger en unik åtkomst till operationsplatsen .