646854-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnation av bibliotek – Kulturkvarteret Våghalsen i Partnering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKulturkvarteret Våghalsen i Partnering
BeskrivningUpphandling avseende byggentreprenadkontrakt gällande Om-, tillbyggnation Stadsbibliotek som efter renovering blir ett kulturhus med bredd som förutom bibliotek samlar kulturskola och öppen seniorverksamhet, teater och Eskilskällan i Kulturkvarteret Våghalsen i de centrala delar av Eskilstuna.
Intern identifierare25/45
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212330 Byggnation av bibliotek
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000