Beställaren ska låta uppföra 2st nya transformatorstationer för att säkerställa trygga elleveranser i det lokala elnätet. Stationerna benämns Ingarvet Östra och Ingarvet Västra.
Entreprenaden omfattar nybyggnation av 2st transformatorstationer 145/11kV. Entreprenaden omfattar även leverans av tjänster och materiel avseende mark, elarbeten, provning och teknisk dokumentation för anläggningar i enlighet med förfrågningsunderlaget i sin helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45232221 Transformatorunderstation, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45317200 Elinstallation av transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen