Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk och fysisk säkerhet till fastigheter
Referensnummer: KS2022/100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun och AB Enköpings Hyresbostäder avser att upphandla nytt ramavtal med en entreprenör gällande teknisk och fysisk säkerhet till sina fastigheter. Avtalet omfattar bl.a. installation, underhåll och åtgärdsservice av all el-teknik utöver vanliga ströminstallationer, exempelvis brandlarm, inbrottslarm samt passersystem för medarbetare, hyresgäster och andra brukare av lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen