64693-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personliga nöd- och GPS larm
Referensnummer: DU-UPP17-0266
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på personliga nödlarmsystem och övervaknings- och positioneringssystem samt tillbehör och reservdelar.
Upphandlingen omfattar:
Aktiva och passiva larm.
Tillbehör och reservdelar.
Dokumentation.
Utbildning för hjälpmedelsverksamhetens personal.
Option, Utprovningsexemplar.
Option, Utställnings- och demonstrationsexemplar.
Option, Utprovningstjänster - anpassningsarbete.
Option, Utbildning av teknisk personal.
Option, Utbildning av övrig aktuell personal och närstående.
Personliga trygghetslarm och nödlarm omfattar följande objekt:
Objekt 1 - Radiolarmsystem.
Objekt 2 - Rörelselarm.
Objekt 3 - Larmmatta.
Objekt 4 - Närvarolarm - säng.
Objekt 5 - Epilepsilarm skaklarm - säng.
Objekt 6 - Epilepsilarm skaklarm - kroppsburet närmiljö.
Objekt 7 - Epilepsilarm skaklarm - kroppsburet fjärr.
Objekt 8 - Mobila trygghetslarm - GPS - aktivt.
Objekt 9 - Mobila trygghetslarm - GPS - passivt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196100 Hjälpmedel för äldre personer, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling.
Denna upphandling avser ramavtal på personliga nödlarmsystem och övervaknings- och positioneringssystem samt tillbehör och reservdelar, för successiva avrop, enligt beskrivning nedan och i bifogade Kravspecifikationer och Mall för upphandlingskontrakt.
Support under kontorstid.
Service under garantitiden.