646951-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledning införande av fastighetssystem
Referensnummer: 22/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vätterhem söker en erfaren och drivande extern projektledare samt ev. övrig stödpersonal i samband med att företaget ska införa ett nytt marknads- och fastighetssystem.
Projektet planeras starta efter sommaren 2023. Uppdraget beräknas löpa under 2023-2024. Ca 17 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Bostads AB Vätterhem (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende projektledare för införande av fastighetssystem.
Omfattning
Vätterhem söker en erfaren och drivande extern projektledare samt ev. övrig stödpersonal i samband med att företaget ska upphandla och införa ett nytt marknads- och fastighetssystem. Dagens systemlösning används dagligen till viss del av ca 90% av Vätterhems personal.
Syfte och mål
Syftet med uppdraget är att leda processen då Vätterhem kommer att byta ut det befintliga fastighetssystem Momentum PM4 och Momentum Marknadssystem till ett nytt standardsystem för marknadsföring, hyresadministration, uthyrning samt förvaltning av fastigheter. Införandet av den nya systemlösningen innebär bl.a. migrering av befintlig data, integration mellan systemlösning och befintliga system, uppsättning och konfigurering av systemlösningen samt utbildning av användare. Upphandlingen av ny systemlösning är annonserad men inte klar så vi kan i dagsläget inte ange leverantören av systemet.
Målet är att utveckla företagets interna processer med stöd av systemlösningens standardfunktioner.
I uppdraget ingår:
att styra projektet utifrån de mål som satts upp gällande tidplan och införandet av systemlösningen.
att representera Vätterhem gentemot leverantören och övriga externa inblandade parter.
att stödja och leda de personer som ingår i projektgruppen samt rapportera status till styrgruppen.
att löpande under projekttiden vara i kontakt med leverantörens projektledare och leverantörens övriga projektdeltagare.
Preliminär projektbeläggning
I bilaga Projektbeläggning framgår en uppskattning över Leverantörens förväntade beläggning i projektet om införande av systemet kan påbörjas augusti 2023. Påbörjas införandet av systemet vid senare tidpunkt förskjuts projektbeläggningen till nytt överenskommet datum för projektstart. Innan uppdraget påbörjas ska Leverantören i samråd med Beställaren så långt som möjligt precisera och komma överens om uppdragets omfattning.