647039-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-system för utbildningsadministration
Referensnummer: 23RS687
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett IT-system för utbildningsadministration.
Målet med upphandlingen är att Regionen ska ha en utbildningsportal för att kunna skapa, administrera, organisera, distribuera och följa upp olika typer av kurser. Systemet ska ge ökad delaktighet och tillgänglighet för Regionens medarbetare och externa målgrupper.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48810000 Informationssystem, 48931000 Programvara för utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen