64706-2021 - ResultatSverige-Norrtälje: Flygfotografering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygfotografering, flygburen laserskanning och fotogrammetrisk kartering
Referensnummer: KS 2020-1813
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79961200 Flygfotografering
II.1.4.
Kort beskrivning
STORSTHLM Geodataråd har till uppgift att samordna geografisk information regionalt för kommunerna i Stockholms län. Det sker genom samverkan, erfarenhetsutbyten, kunskapsuppbyggnad, bevakning och projekt.
Stockholm regionens kommuner har under en längre tid genomfört samverkan kring bland annat upphandling av flygfotografering. Det nuvarande avtalet löper ut i 27.2.2021 och därför genomförs nu en ny upphandling.
Norrtälje kommun är i denna upphandling den samordnande kommunen vilket innebär att hela upphandlingsprocessen administreras av Norrtälje kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Flygfoto och ortofoto 2021
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Laserskanning 2021
Del nr: 2
Stockholm regionens kommuner har under en längre tid genomfört samverkan kring bland annat upphandling av flygfotografering. Det nuvarande avtalet löper ut i 28.2.2021 och därför genomförs nu en ny upphandling.
Flygfotokartering 2021
Del nr: 3