Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter område miljö, geoteknik och hydrogeologi
Referensnummer: Dnr 2023-138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulter inom miljö, geoteknik och hydrogeologi för Arvika, Eda och Årjängs kommuner.
Volymen beräknas uppgå till ca 2 500 000 SEK per år. Ingen volym garanteras. Max tio leverantörer antas per område. Avrop sker genom särskild fördelningsnyckel alt förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351900 Geologi, oceanografi och hydrologi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen