64740-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder inre miljö – delområde skor.
Referensnummer: 055/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar arbetsskor för inre miljö, i första hand avseende verksamhetsområdena skola, omsorg (äldreomsorg/barnomsorg), städ och kök.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18800000 Skodon, 18830000 Skyddsskor, 18832000 Specialskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen