Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förstudie Bangårdsförbindelsen
Referensnummer: 08485/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att ta fram en förstudie för Bangårdsförbindelsen. Förstudien ska ligga till grund för kommande inriktningsbeslut.
Uppdraget avser dels projekt- och processledning av förstudien och dess ingående delar, dels framtagande av utredningar och tekniska studier inom studiens respektive huvuddel, som underlag för konsekvensbedömning och val av alternativ.
Uppdraget omfattar ett komplext stadsutvecklingsprojekt med ett stort antal involverade aktörer och förvaltningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71410000 Stadsplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen