2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-stöd för arbetskläder (MiV)
Beskrivning: Upphandlingen avser en helhetslösning för hantering av arbetskläder inom MiV-konceptet, med fokus på sjukhusgemensamma klädförråd. Lösningen ska omfatta teknisk utrustning och mjukvara, inklusive RFID-teknik (läsare, antenner, taggar), identifiering via SITHS-kort, system för registrering, spårbarhet och kredithantering samt integration mot befintliga IT-system.
Intern identifierare: RS 2025-02757
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 42965100 Driftssystem för lager
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option 1: Manuell utläsningsstation (komplett lösning för manuell ut registrera av plagg från klädförråd) Option 2: Återlämning: Lösning för väggmonterad återlämning av plagg Option 3: Återlämning: Fristående lösning för återlämning av plagg