2. Förfarande
Förfarande
Titel: Stora Grossisten med kaffe - Livsmedelsupphandling ramavtal 2024-2028
Beskrivning: Stora Grossisten med kaffe - Livsmedelsupphandling ramavtal 2024-2028 Underlaget är indelat i två (anbudsområden): Stora Grossisten: kolonial,ägg,fryst fisk och fågel,fryst kött,färskt kött, kyckling och charkberedda produkter,djupfrysta bär, grönsaker och rotfrukter,djupfryst brödglassbryggerirestaurangutrustningKaffe (avtal omfattar även lagerhållning, beställning, distribution och administration av kaffe. Kaffeleverantören levererar kaffe till leverantörens lager och leverantören distribuerar sedan till regionen.) Kaffe Kaffeavtalet är ett så kallat trepartsavtal mellan antagen Stora Grossisten, producent/leverantör och regionen. Stora Grossisten namn på avtalad leverantör sköter all distribution till regionen. Även beställningar, lagerhållning, fakturering och övrig administration hanteras av Stora Grossisten. Det är möjligt att lämna anbud på en eller båda anbudsområden. Leverans sker till enligt bilaga 2 Leveransadresser och beställarID och 3 Leveransadresser Kaffe.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Stora Grossisten - Livsmedelsupphandling ramavtal 2024-2028
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94317:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 03131100 Kaffebönor, 15800000 Diverse livsmedel, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15861000 Kaffe, 15861100 Rostat kaffe, 15861200 Koffeinfritt kaffe, 15862000 Kaffesurrogat, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15897000 Konserverade livsmedel och stridsransoner, 15894000 Behandlade livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15897200 Konserverade livsmedel, 15881000 Homogeniserade livsmedel