647621-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av drift och underhåll av trafiksignaler i Norrköpings kommun
Referensnummer: SPN 2023/0757
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren genomför en upphandling av utförandeentreprenad för projektet Drift och underhåll av Trafiksignaler och andra trafikrelaterade system såsom trafikkameror, trafikräknare,
P-ledningssystem, hastighetspåminnare och FIVÖ (blinkande övergångsställeskyltar) och avser att teckna kontrakt med en vinnande anbudsgivare.
Samhällsbyggnadskontoret ansvarar för drift och underhåll av Norrköpings kommuns trafiksignalanläggningar i egenskap av väghållare och spårinnehavare.
Trafiksignalanläggningarna används både för den allmänna trafiken, räddningstjänst och kollektivtrafik med bussar och spårvagnar.
Kontinuerliga driftåtgärder och systematiskt underhåll är viktigt och syftar bl.a. till att minska olyckor, avgasutsläpp och fordonskostnader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232200 Underhåll av trafikljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen