647638-2021 - ÄndringSverige-Göteborg: Plantering och skötsel av grönområden
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av gräs- äng- och slåtterytor Centrum och Lundby-Biskopsgården
Referensnummer: 0895/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad, park- och naturförvaltningen genomför en ramavtalsupphandling gällande Gräsklippning och slåtter.
Upphandlingen är uppdelad på två delområden:
Delområde A: Centrum
Delområde B: Lundby-Biskopsgården
Entreprenaden omfattar driftsarbete genom skötsel på de gräs, ängs- och slåtterytor som Park- och naturförvaltningen, Lokalförvaltningen, Trafikkontoret, Fastighetskontoret och Kretslopp och vatten, Göteborgs stads parkeringsbolag och Higab ansvarar för skötseln ut av.