64768-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Täbot RPA- tjänst för automatisering av verksamhetsprocesser
Referensnummer: KS 2019/309-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun vill genom denna upphandling teckna avtal med en RPA-partner som kan tillhandahålla en tjänsteleverans bestående av tjänster inom området RPA (utveckling, förvaltning och kunskapsstöd) samt automatiseringsprogramvara.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72500000 Datortjänster, 72510000 Administrativa tjänster för datorer, 72513000 Kontorsautomatisering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Täby kommun vill genom denna upphandling teckna avtal med en RPA-partner som kan tillhandahålla en tjänsteleverans bestående av tjänster inom området RPA (utveckling, förvaltning och kunskapsstöd) samt automatiseringsprogramvara. Inom ramen för ett internt Täbyprojekt tas underlag kring arbetsprocesser samt kostnadsmodell fram som en tjänstepaketering för att förenkla kommande arbete internt. I samband med införandet av en RPA-plattform behöver kommunens egen kunskap kring produkten och de möjligheter som finns att öka. De arbetssätt och den kompetens som krävs för att förvalta och stötta verksamheten i kommande automatiseringsprojekt behöver också byggas upp. Med det menas att Täby kommun behöver upphandla leverantör som initialt tar hela ansvaret alternativt delar av ansvaret samt hjälper Täby kommun att tillskansa sig den kompetensen.
För det arbetet söker vi en utvecklings- och förvaltningspartner. För att framåt kunna säkerställa en skalbar och robust tjänst för det fortsatta automatiseringarbetet i kommunen krävs ett avtal som inkluderar både stöd för utveckling, förvaltning och kompetensförsörjning. Viss utveckling och förvaltning kommer utföras av kommunens egen personal för en mer kostnadseffektiv förvaltning av RPA-processerna.
Denna upphandling genomförs genom selektivt förfarande, viket innebär att anbudssökande i steg 1 (detta steg) lämnar in en ansökan om att få lämna anbud. Selekterade anbudssökande bjuds sedan in att lämna anbud i steg 2.
Kommunen kommer maximalt att bjuda in fem kvalificerade anbudssökande att lämna anbud, förutsatt att så många anbudssökande är kvalificerade. Om fler än fem anbudssökande bedöms vara kvalificerade kommer en selektering att ske.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör i steg 2.