647733-2023 - ResultatSverige-Västerås: Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ersättande Datahall till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN23-0345
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Region Västmanland upphandlar Tjänsten plats i datahall (”Co-Location”) på en plats inom visst avstånd från Regionens andra datacenter för att säkra pålitlig kontinuitet och redundans för Regionens it-drift. Regionen har stränga krav på skydd, behörighetskontroll och pålitlighet och redundans på de tjänster som förväntas kunna nyttjas av Regionens IT i datahallen. Dessa krav återfinns i dokument kravspecifikation.
SYFTE
Region Västmanland upphandlar Tjänsten plats i datahall (”Co-Location”) för att säkra pålitlig kontinuitet och redundans för Regionens it-drift.
Volymuppgifter
Den totala volymen av efterfrågade varor/ tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella option/-er beräknas uppgå till en yta i en datahall som rymmer 16+6 stycken rack i enlighet med ställda krav i förfrågningsunderlaget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72510000 Administrativa tjänster för datorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med Tjänsten plats i datahall (”Co-Location”) menar Regionen att Regionen avtalar med Leverantör om att nyttja en viss, fysiskt avskärmad yta för av Regionen ägd och tillhandahållen it, samt att denna it har tillgång till kravställda tjänster, såsom redundant diversifierad kraftförsörjning, redundant av Regionen tillhandahållen diversifierad fiberkommunikation till Regionens andra datacenter. Regionen upphandlar också installationsstöd under av Regionen ledd etablering av Regionens it i Tjänsten. Detta stöd består i samverkan i planering, etablering, verifiering och dokumentation av Tjänsten.
Uppgifterna baseras på en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.