2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontrakt kv. Ladugårdsbron 14 Fasadrenovering
Beskrivning: Statens fastighetsverk har för avsikt att upphandla kontrakt avseende fasadrenovering på kv. Ladugårdsbron 14 som ligger vid Nybroviken i Stockholm. Fastigheten inrymmer fyra byggnader: Kungliga Musikaliska akademien, Kjellbergska huset, Utrikesministerhotellet och Stallet. Hela kvarteret är kulturhistoriskt mycket värdefullt. Samtliga byggnader som ingår i entreprenaden är i behov av en större fasadrenovering där putslagning, avfärgning, fönstermålning, plåtarbeten och stenarbeten ingår.
Intern identifierare: 3878/24
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 44212310 Byggnadsställning, 45261310 Plåtslageri, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45410000 Stuckarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45442100 Målning, 45443000 Fasadarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Mall SFV Strukturerat ABT_AB (2)