647871-2023 - ÄndringSverige-Göteborg: Byggnation av bostäder
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Danaplatsen - Nyproduktion av bostäder
Referensnummer: 23/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Vid Säterigatan i stadsdelen Lundby på Hisingen har den nya detaljplanen vunnit laga kraft. Danaplatsen är belägen strax norr om området och omfattar en byggnad i om 175 lägenheter i 7 plan samt ca 25 parkeringsplatser i ett underliggande garage.
Efter färdigställande kommer projektet att överlämnas till Bostads AB Poseidon för vidare förvaltning.
Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad till fast pris med indexreglering.