64792-2019 - PlaneringSverige-Linköping: Parkeringstjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster och parkeringsövervakning
Referensnummer: UC-2018-55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bevakningstjänster och parkeringsövervakning till Region Östergötland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79713000 Vakttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De tjänster som efterfrågas är bland annat ronderande bevakning, stationär bevakning, förordnad
Ordningsvakt, larmutryckning, flygserviceman, parkeringsövervakning, drift av parkeringsbomsystem, rondering förebyggande skadegörelse och brandskydd, eskort samt larmmottagning för Köparens verksamheter.