647981-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LIVSMEDEL: Färsk frukt och grönsaker - kommuner i Örebro län
Referensnummer: 20/106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av frukt och grönt för kommunerna Askersund, Laxå, Hallsberg, Lekeberg och Kumla i Sydnärke, samt Ljusnarsberg, Lindesberg, Hällefors och Nora i norra länsdelen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221110 Rotfrukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Kommunerna Askersund, Hallsberg, Kumla, Laxå, Lekeberg, Hällefors, Nora, Lindesberg och Ljusnarsberg inbjuder er att lämna anbud på kommunernas behov av färsk frukt och grönsaker.
Inköpsmönstret senaste åren ser ut så här för Sydnärkekommunerna:År 2021 5,1 miljoner kronor (15,32% eko)År 2020 4,8 miljoner kronor (13,73% eko)År 2019 5,9 miljoner kronor (12,40% eko)
Det totala antalet leveransadresser i de fem Sydnärkekommunerna är ca. 50 st.
Inköpsmönstret senaste åren ser ut så här för kommunerna i norra länsdelen:År 2021 3,8 miljoner kronor (17,75% eko)År 2020 3,4 miljoner kronor (15.37% eko)År 2019 3,7 miljoner kronor (19,40% eko)Det totala antalet leveransadresser i de fyra kommunerna i norr är ca 38 st.
Orgnr: Upphandlande myndighet (siffra 2021):2120 00 - 1983 Askersunds kommun (0,7 miljoner kronor)2120 00 - 1926 Hallsbergs kommun (1,7 miljoner kronor)2120 00 - 1975 Kumla kommun (2,5 miljoner kronor)2120 00 - 1918 Laxå kommun (0,4 miljoner kronor)2120 00 - 2981 Lekebergs kommun (0,5 miljoner kronor)
2120 00 - 2007 Nora kommun (1,3 miljoner kronor)
2120 00 - 1959 Ljusnarsbergs kommun (0,2 miljoner kronor)
2120 00 - 2015 Lindesbergs kommun (1,8 miljoner kronor)
2120 00 - 1942 Hällefors kommun (0,4 miljoner kronor)
Samtliga upphandlande kommuner har ett "lilla frukt och grönt"-avtal med grossist. Detta gäller små verksamheter som beställer allt livsmedel från grossist.
Välkommen med ert anbud!
Delat anbud
Upphandlingen delas upp i två geografiska områden - de fyra norrkommunerna å ena sidan och de fem Sydnärkekommunerna å andra sidan. Anbud kan läggas på ett eller båda områdena. Varje område utvärderas för sig och vinnare av upphandlingen utses per område.