64800-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster
Referensnummer: 2020/00099
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Halmstad kommuns behov av flyttjänster.
Omfattning
Upphandlingen omfattar flyttjänster för uppdrag inom Halmstad kommun.
Föregående års volym var ca 2 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera kommunens verkliga behov.
Avtalstiden är två (2) år med möjlighet till förlängning i maximalt två (2) år.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Halmstad kommun förbehåller sig rätten att vid flytt av stora objekt ex. skolor, göra separat upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen