See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Rekryteringstjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattade rekryteringstjänster. Med rekryteringstjänster avses sådana tjänster som externa rekryteringskonsulter ska tillhandahålla i samband med rekrytering av personal till avropsberättigade. Upphandlingen omfattade både uppdrag som inkluderar samtliga delar i rekryteringsprocessen (komplett rekryteringsuppdrag) och uppdrag som omfattar en eller flera delar av rekryteringsprocessen. Därtill omfattade upphandlingen tilläggstjänsterna bakgrundskontroll, search och second opinion.
Intern identifierare: 23.3-11976-2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79600000 Rekryteringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav och informationsfrågor
Beskrivning: Denna upphandling omfattar rekryteringstjänster. Med rekryteringstjänster avses sådana tjänster som externa rekryteringskonsulter ska tillhandahålla i samband med rekrytering av personal till Avropsberättigade. Upphandlingen omfattar både uppdrag som inkluderar samtliga delar i rekryteringsprocessen (komplett rekryteringsuppdrag) och uppdrag som omfattar en eller flera delar av rekryteringsprocessen. Därtill omfattar upphandlingen tilläggstjänsterna bakgrundskontroll, search och second opinion. Rekryteringstjänster och tilläggstjänsterna bakgrundskontroll, search och second opinion får avropas upp till en sammanlagd omsättning (takvolym) om 334 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. För ytterligare information se upphandlingsdokument.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde rekrytering av kontorspersonal
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde rekrytering av chefer
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde rekrytering av specialister
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde rekrytering av IT-chefer och IT-specialister