64801-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Leverantörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av drift av Strålsäkerhetsmyndighetens externa webb
Referensnummer: SSM2018-2687
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72410000 Leverantörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Strålsäkerhetsmyndigheten upphandlar drift av myndighetens externa webbplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT-drifttjänsterna ska i normaldrift fungera med för en 24-timmarsmyndighet normala driftkrav. Eftersom SSM är en beredskapsmyndighet med ansvar för information till allmänheten så är kraven vid kris och höjd beredskap högre än vid normaldrift. Vid kris och höjd beredskap ska myndigheten ha möjlighet att beställa utökade tjänster så att högre kapacitet kan erhållas och förändringar kan genomföras med kort varsel dygnet runt. Tillgängligheten för allmänheten men också för SSM:s Webbredaktörer är en viktig parameter i den kravställning som sammanställts.
SSM avser att sluta ett ramavtal med en (1) leverantör för IT-drift.