648016-2022 - ÄndringSverige-Halmstad: Ingenjörstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter, projektering och utredning, Ledningsnät VA samt Geoteknik.
Referensnummer: LBVAAB 2022/00466
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar behovet av konsulter för projektering och utredning av anläggning av dricks-, spill-, och dagvattenledningar samt geotekniska undersökningar.
AU ADMINISTRATIVA FÖRESKRIFTER
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF Konsult 10. För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna Bestämmelser för Konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009.
Anbud ska lämnas på det svenska språket
All kommunikation som sker enligt detta avtal ska ske på det svenska språket.
AUA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av konsulttjänster under avtalsperioden.
Upphandlingen består av följande konsultområden:DEL 1 - Projektering Ledningsnät VA DEL 2 - Utredning Ledningsnät VADEL 3 - Geoteknik
Anbud kan lämnas på en eller flera delar. Utförande av uppdrag kommer att ske inom verksamhetsområdet, vilket är inom det geografiska området Laholms kommun samt Halmstads kommun.