648125-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik – Telemarketing Almi
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTelemarketing Almi
BeskrivningUpphandling av leverantör för nationell telemarketingfunktion för Almi AB Almi upphandlar nu en extern leverantör som ska utföra telemarketing i anvisade företag i Sverige. Almi har under de senaste 10 åren periodvis använt sig utav telemarketing som metod för att nå ut till nya kunder, uppföljning av befintliga kunder och vid utförande av undersökningar. De senaste fem åren har antal telefonbearbetningar uppgått till mellan 10 000 – 25 000 poster/år. Omfattningen av tjänsterna har varierat under åren. Leverantören ska på uppdrag av Almi genomföra bearbetning av specificerad målgrupp genom telefon. En stor del av uppdragen kommer att gälla besöksbokning. Varje uppdrag är unikt och projektmål, syfte, målgrupp, kontaktlistor, talmanus, bekräftelser och informationsmaterial ska tas fram inför varje uppdrag. Uppdragen sker i nära samarbete och dialog med Almis dotterbolag vilka är uppdragsgivare för de enskilda TM-projekten. Almi avser att efter genomförd upphandling teckna avtal med 1 leverantör. Avtalet gäller två (2) år med möjlighet för Almi till förlängning ett (1) + ett (1) år. Avtalet bedöms gälla under maximalt fyra (4) år. Affärens värde uppskattas till ca 1 500 000 kr/år. Takvolymen under hela avtalsperioden på 4 år är 7 000 000 kr. Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande med sista anbudsdag 2024-11-22
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105262:Lot:1