2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fs Perstorp
Beskrivning: Denna upphandling avser uppförandet av en totalentreprenad enligt ABT 06. Stationen kommer tas i drift och driftas på 33kV tills omkringliggande nät är redo för spänningshöjning. Detta ska göras via ett 110kV GIS-ställverk. Stationsbyggnaden ska bland annat inrymma 110kV GIS-ställverk och 11 kV-ställverk samt två transformatorer. tillhandahålls av beställaren. Se bifogad vhur färdig station kan tänkas att se ut. Efter den nya fördelningsstationen är helt driftsatt ingår också rivningen av gamla Fs Perstorp. Observera att GIS-ställverk ska vara SF6-fria. Planerad byggstart i fält är januari 2027 med en beräknad utförandetid på cirka två år. FFU planeras skickas ut senast under februari 2026.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116904:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45111300 Demonteringsarbeten, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster