64836-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hörseltekniska hjälpmedel region.
Referensnummer: 17/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser hörseltekniska hjälpmedel, reservdelar och tillbehör och är en regionsupphandling för Norrbottens läns landsting, Västerbotten läns landsting, Landstinget Västernorrland samt Region Jämtland Härjedalen.
Sista anbudsdag: 20.3.2016.
Upphandlingens värde ca 18 000 000 SEK under avtalstiden inklusive option om förlängning.
Upphandlingen är uppdelad i produktområden och anbud kan lämnas för hela eller delar av upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33185000 Hörapparater, 33185100 Delar och tillbehör till hörapparater, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen