64847-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Ortopediska implantat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ortopediska implantat.
Referensnummer: VLL 1645-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33183100 Ortopediska implantat
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal på ortopediska implantat för Västerbottens läns landsting, Region Norrbotten, Landstinget i Västernorrland och Region Jämtland Härjedalen. Landstinget i Västernorrland kommer att skriva sitt eget avtal utifrån samma avtalsmall. Upphandlingen avser områdena Axel, Cement och cementrestriktorplugg, Höft, Knä, Rygg och Trauma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
A5 Protes axel modulär med stam och caput
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33183100 Ortopediska implantat, 33184100 Kirurgiska implantat, 85111100 Kirurgisk sjukhusvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
A6 Protes axel, metafysär förankring
Del nr: 2
A7 Protes axel fraktur
Del nr: 3
A8 Omvänd axelprotes
Del nr: 4
C1 Bencement med antibiotika inkl blandningssystem
Del nr: 5
C2 Bencement med antibiotika för revision inkl. blandningssytem
Del nr: 6
C3 Cementrestriktorplugg, Resorberbar
Del nr: 7
C4 Cementrestriktorplugg, Plast
Del nr: 8
H6 Protes höft primär cementerad
Del nr: 9
H7 Protes höft hemi cementerad
Del nr: 10
H8 Protes höft primär ocementerad
Del nr: 11
H9 Protes Dual Mobility
Del nr: 12
H10 Protes höft revision cementerad
Del nr: 13
H11 Protes höft revision ocementerad
Del nr: 14
K13 Protes knä total cementerad
Del nr: 15
K15 Protes knä revision cementerad
Del nr: 16
R5 Thoracolumbalt främre universalsystem
Del nr: 17
R6 Thoracolumbalt bakre universalsystem
Del nr: 18
R7 Lumbalt bakre pedikelsystem
Del nr: 19
R8 Cervikalt främre ryggsystem
Del nr: 20
R9 Cervikalt bakre ryggsystem
Del nr: 21
R10 Sacro-pelvic system
Del nr: 22
R11 Diskersättningsbur
Del nr: 23
R12 Kotersättningsbur
Del nr: 24
R13 Haloväst
Del nr: 25
T4 Plattfixationssystem minifragment
Del nr: 26
T5 Plattfixationssystem småfragment
Del nr: 27
T6 Plattfixationssystem standardfragment
Del nr: 28
T7 Skruv kannulerad
Del nr: 29
T8 Märgspikningssystem extremitet övre
Del nr: 30
T9 Märgspikningssystem extremitet nedre
Del nr: 31
T10 Märgspikningssystem för trochantär och subtrochantär femurfraktur
Del nr: 32
T 11 Märgspikningssystem flexibel fixation
Del nr: 33
T12 Fixationssystem externt
Del nr: 34
T13 Fixationssystem för cervikal höftfraktur
Del nr: 35
T14 Plattfixationssystem för trokantära frakturer
Del nr: 36