648806-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löpande mark- och beläggningsarbeten 2022
Referensnummer: 21INK067
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för löpande mark- och beläggningsarbeten för sådana arbeten inom teknikområde mark- och anläggning som beställaren inte har möjlighet att utföra i egen regi och som inte är aktuellt för konkurrensutsättning. Piteå kommun upphandlar därför, till förmån för samtliga beställare som specificerats under pkt AFA.12 i handling 09.1 Administrativa föreskrifter, ramavtal för framtida avrop av arbeten.
Beställaren avser att teckna ramavtal med en entreprenör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Funktionen frågor och svar kommer inte att bevakas och inga svar kommer att skickas under perioden 2021-01-22 till 2022-01-02
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/05/2022Slut: 30/04/2024
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Beställaren har ensidig rätt att förlänga avtalstiden till oförändrade villkor med totalt 24 månader vid ett eller två tillfällen. Eventuell förlängning av avtalet sker genom beställarens skriftliga begäran.