649034-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Insamling av avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsnära insamling av förpackningsavfall och returpapper
Referensnummer: 23/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90511300 Insamling av avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Bostads AB Vätterhem (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Entreprenör) att lämna anbud avseende ramavtal för Fastighetsnära insamling av förpackningsavfall och returpapper.
OBS! Endast godkända auktoriserade entreprenörer inom June Avfall & Miljö ABs auktorisationssystem är kvalificerade att lämna anbud i upphandlingen.
Avtalet omfattar insamling, transport och avlämning av förpackningsavfall och returpapper från förpackningsavlämnare genom så kallad fastighetsnära insamling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Omfattning
Ramavtal avseende fastighetsnära insamling av förpackningsavfall och returpapper.
Med förpackningsavfall avses förpackningar av papper, plast, glas och metall som är avfall enligt 15 kap. 1§ miljöbalken.
Med returpapper avses definitionen i Avfallsförordningen, det vill säga kommunalt avfall som utgörs av tidningar eller tidningspapper. Tidningar definieras som tidningar, tidskrifter, direktreklam, kataloger och liknande produkter av papper. Tidningspapper definieras som papper som tidningar trycks på.
OBS! Endast godkända auktoriserade entreprenörer inom June Avfall & Miljö ABs auktorisationssystem för insamling av förpackningar och returpapper är kvalificerade att lämna anbud i upphandlingen.
Avtalet omfattar insamling, transport och avlämning av förpackningsavfall och returpapper från förpackningsavlämnare genom så kallad fastighetsnära insamling. Avtalet omfattar även möjlighet att hyra kärl. Insamlat förpackningsavfall ska enligt auktorisationssystemet avlämnas på Huvudmannens (June Avfall & Miljö AB) omlastningsstation på Miljövägen 10, Jönköping. Returpappret ska lämnas till en av Beställaren godkänd behandlingsanläggning eller till ett pappersbruk som tar emot osorterat returpapper.
Ramavtal tecknas med en (1) Entreprenör.
Det åligger Entreprenören att före anbudets angivande förvissa sig om arbetsområdets belägenhet och utseende, arbetsförhållanden och framkomstmöjligheter så att Entreprenören är fullt förtrogen med de faktorer, förhållanden och omständigheter som kan inverka på tjänstens bedrivande och kostnader.
Ramavtalet omfattar inte tjänster som ingår i Bs separat upphandlade entreprenader, projekt eller ramavtal.