649053-2023 - ÄndringSverige-Umeå: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt- och textilservice
Referensnummer: RS 126-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar tvätt- och textilservice inom Region Västerbotten. Målet med denna upphandling är att teckna avtal med en leverantör för utförande av tvätt- och textilservice som uppfyller regionens krav på kvalitet, leveranssäkerhet, hygien och miljö.