64916-2017 - ResultatSverige-Nässjö: Kaffebönor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kaffe.
Referensnummer: 062-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03131100 Kaffebönor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa kommunens behov av kaffe under avtalsperioden. Upphandlingen ska leda fram till att ett ramavtal tecknas med en leverantör. Från ramavtalet kommer sedan att ske successiva avrop under avtalsperioden i enlighet med förfrågningsunderlaget.
Avgränsning av uppdrag: Nässjö kommun är ansluten till SKL-kommentus avtal på Dryckesautomater, där kaffeautomater inklusive kaffe ingår.
Leverantören ansvarar för att leverera ut kaffet till de olika verksamheten inom kommunen, se bilaga ”Leveransadresser”.
Historiskt har Nässjö kommun handlat kaffe (exklusive kaffe till kaffeautomater) för ca 420 000 SEK per år. Nässjö kommun garanterar dock inga framtida volymer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15861000 Kaffe
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen